A Kéknefelejcs Hagyományápoló Kör tájháza
A törökkanizsai Kéknefelejcs Hagyományápoló Kör húsz éve alakult meg. Az egyesület tagjai hímzéssel, varrásal, horgolással és a tájház rendezgetésével foglalatoskodnak, ily módon megőrizve a feledéstől a régi használati tárgyakat, bútorokat, ruhadarabokat, kézimunkákat, mindazt, ami az itt élő emberek mindennapi életének részét képezték.
– A szomszédasszonyom, egy idősebb néni, aki Becséről költözött Törökkanizsára, adta az öletet, hogy itt is kellene alapítani egy egyesületet, illetve létrehozni egy tájházat. Az ötlet nekünk is tetszett, és az Ő ötletét támogatva hoztuk létre egyesületünket, egy kéziunkacsoportot, majd évekkel később sikerült megvásárolni azt a házam, ami ma tájházként fogadja a látogatókat és otthont ad egyesületünknek – Harmat Erzsébet, a Kéknefelejcs Hagyományápoló Kör vezetője.
A megalakulástól a tájház megvásárlásáig közel tíz év telt el, addig az épületet bérelték és lassan gyűjtögették annak tartalmát. Régi álmuk valósult meg a Hagyományok Háza megvásárlásával, amelyet a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Magyar Nemzeti Tanács tett lehetővé. Mostmár az egyesület saját házába gyűjti össze és menti meg az enyészettől a régi használati tárgyakat, népi eszközöket, ruházatot, mindazt, ami még nem is olyan régen hozzá tartozott az itt élő magyarság mindennapi életéhez, kultúrájához.
– Nagyon sok mindennel foglalkozunk, de fő célunk az, hogy a tájházat minél több használati tárggyal gazdagítsuk, rendben tartsuk, ez által bemutassuk múltunkat az idelátogatóknak. Már nagyon sok értékes, a régi magyar szokásokkal és azok ápolásával kapcsolatos használati tárgyat gyűjtöttünk össze. Fontosnak tartjuk a régi értékek megóvását, és a fiatalabb generációkkal való megismertetését – Harmat Erzsébet, a Kéknefelejcs Hagyományápoló Kör vezetője.
Az egyesület tagjai hetente kétszer gyűlnek össze székházukban, ezen alkalmakkor rendezgetik a házat, tesznek-vesznek a ház körül. Nagyon sokat szorgoskodtak, hogy a régi parasztház mai pompájában fogadja a látogatókat. A ház legrégibb, közel kétszáz éves tárgyai két szekrény és egy asztal, viszont a legújabb jövevény egy szövőszék, amely egy kis felújításra szorul, és amelyet reményeik szerint hamarosan rendeltetésének megfelelően tudnak használni.
– Civil személyek támogatásával sikerült helyrehoznunk egy helyiséget az épület végében, amely mostantól társalgóként funkcionál. Itt jó meleg van, így kényelmesen tudunk dolgozni. Azelőtt egy kis szobát használtunk, melegítgettünk egy kályhával, de ott hideg volt, kabátban voltunk. A ház körüli munkákat és a ház karbantartását az egyesület tagjai, illetve önkéntesek segítségével végezzük. Terveink közt szerepel még egy konyha és ebédlő, valamint egy mellékhelyiség kialakítása, amelyhez nagyobb anyagi forrásra, pályázatra lenne szökségünk. Amikor nem a házat rendezgetjük, akkor kézimunkákat készítünk.
Minden évben részt vettünk a Vajdasági Kézimunka Kedvelők Szövetségének kiállításán, mindig 32 munkát vittünk a kiállításra, tehát nagyon sokat dolgoztunk, aminek meg is lett az eredménye, minden évben díjaztak bennünket, így 19 serglegünk van. Jártunk a MIRK-re is, de pénzszűke miatt mindkét helyre nem tudunk eljutni, sőt az utóbbi két évben egyik helyre sem, ugyanis nem tudtuk fizetni az utiköltséget. Szorosan egyöttműködünk a Törökkanizsa községbeli más egyesületekkel és szervezetekkel, sütünk, főzünk a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület Néptánctábora lakóinak, az általános iskola diákjainak, akiket a tanítónők elhoznak hozzánk, és különböző csoportoknak, akik ellátogatnak a tájházba. Fontosnak tartjuk, hogy minél többen látogassanak el hozzánk, ismerjék meg a tájházat és a benne rejlő múltat – Harmat Erzsébet, a Kéknefelejcs Hagyományápoló Kör vezetője.
– Műhelymunkákat, tábort és palacsinta fesztivált is szoktunk szervezni, ahová a környező falvakból, más egyesületekből eljönnek az asszonyok, átadjuk egymásnak tudásunkat, tapasztalatainkat, barátkozunk. A sok munka mellet a szórakozásnak is adunk helyet, teadálutánokat szervezünk, ahova más településekről is hívunk vendégeket, ugyanígy mi is megyünk más helyekre szórakozni, barátkozni, tapasztalatokat és ötleteket cserélni. Idén ünnepelte az egyesületünk megalakulásának a 20 éves évfordulóját, amit egy teadélutánhoz hasonló ünnepséggel pecsételtünk meg. Erre a jubileumi délutánra meghívtuk mindazon egyesületek néhány képviselőjét, akikkel egyöttműködünk, együtt dolgozunk és szórakozunk – Harmat Erzsébet, a Kéknefelejcs Hagyományápoló Kör vezetője.
A ma már tájházat rendezgető kis közösség ereje példamutató és követendő, kis forrásokból, de nagy lelkesedéssel őrzik és ápolják örökségünket.
Projekat je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove sufinansijera.