A Törökkanizsáért Egyesület
A Törökkanizsáért Egyesület 2010. decemberében alakult Törökkanizsán, egy olyan civil szervezetként, amely azokat a feladatokat, tevékenyságeket kívánta saját céljaiba beépíteni, amelyekkel az addigi civil szervezetek és művelődési egyesületek nem foglalkoztak. Elsősorban a szociális, környezetvédelni és mezőgazdasági témák azok, amelyekkel túlnyomórészt foglalkozik az egyesület, de ugyanakkor különböző előadásokkal és olyan értékek bemutatásával is, amelyekkel az addigiak során nem igen találkozhatott a törökkanizsai lakosság.
– Az egyesület azért alakult meg decemberben, mert 1329-ben Róbert Károly királyunk városi rangot adományozott Törökkanizsának, és úgy láttuk, hogy ez egy jó alkalom arra, hogy megalakuljon egyesületünk – Popovity Márta, elnök.
Az egyesület legfontosabb céljai közt szerepel a gyerekek és a fiatalok felkarolása. Egyik ilyen megnyílvánulási formája a középiskolásoknak járó ösztöndíj. Ezen túlmenően különböző magyarországi táborokban vesznek részt a fiatalok a Törökkanizsáért Egyesületen keresztül.
– Ezek olyan táborok, foglalkozások, amelyek nem a néphagyomkhoz fűződnek, mert ilyen eddig is volt és jól működik, hanem olyan dolgokkal próbáltunk foglalkozni, amik eddig még nem voltak, pl. történelem-, honismereti tábor – Popovity Márta, elnök.
Törökkanizsához és a községhez tartozó településekhez nagyon sok történelmi hely, épített örökség fűződik. Ezen értékek fontosságát, a köztudatba való visszaágyazását is megcélozta az egyesület. Az épített örökséggel párhuzamosan azoknak a nagy személyiségeknek a fonosságát is kiemeli, akik a város múltjában igen nagy szerepet vállaltak mint pl. a Tallián család, Romhányi Ibi.
– Évek óta szervezzük a Romhányi Ibi emlékestet, ahol kiállítással, beszélgetéssel emlékezünk meg munkásságáról. A helyi könyvtárral együttműködve néhány évvel ezelött egy nagyon értékes könyv is megjelent. Ez is olyan dolog, amivel talán az utóbbi időben nem sikerült annyit foglalkozni, és ezt a Törökkanizsáért Egyesület magára vállalta. A környezetvédelemmel és mezőgazdasággal kapcsolatos témákat érintve pedig előadásokat szervezünk. Több alkalommal is szerveztünk fásítási akciót, amivel a környezetvédelem fontosságára próbáltuk felhívni a figyelmet – Popovity Márta, elnök.
Az egyesületnek van egy emlékháza Firigyházán, aminek a tevékenysége leginkább kitűnik a többi közül, de mégsem fontosabb a többi tevékenységnél, ami az egyesülethez fűződik. A Ricze Emlékház úgy lett kialakítva, hogy prezentálja ennek, és többé-kevésbé minden kisebb magyar lakta bánsági falunak az életét. Az emlékház több rendezvénynek is helyszínéül szolgál, amelyeket az egyesület és partnerei szerveznek.
Az idei év igen gazdag volt rendezvények lebonyolításának szempontjából, ugyanis a Ricze Emlékház több kerékpártúrának, kiállításoknak, a Törökkanizsai Tiszagyöngye Művelődési Egyesület néptánctáborának, a Firigyháziak találkozójának, az Udvarfesztiválnak is helyet biztosított. Az egyesület ezen rendezvények és az emlékház által is nagy hangsúlyt fektet az idegenforgalomra és a falusi turizmusra.
– A tavalyi év folyamán egy egyházi rendezvényt is életre hívtunk hagyománykeltés céljából, ez pedig az adventi gyertyagyújtás. A város központjában, a Szent György katolikus templom előtt a közösség koszorúján meggyújtjuk az adventi gyertyákat. Ha a hagyományoknál tartunk, akkor fontos kiemelni azt is, hogy már több éve a művelődési egyesületekkel együttműködve bonyolítjuk le a húsvéti kocsolkodást is – Popovity Márta, elnök.
Számos olyan tevékenyéggel is foglalkozik az egyesület, amely a hagyományápoláshoz kötődik, de fő cálzata a szociális kérdések, természetvédelem, mezőgazdaság és a fiatalok.
A “ŐRIZZÜK MEG ÖRÖKSÉGÜNKET” projekt a Művelődési és Tájékoztatási Minisztérium társfinanszírozásával valósul meg. A támogatott médiaprojektben elhangzottak nem feltétlenül tükrözik a Társtámogató álláspontját.
Projekat “Čuvajmo naše nasleđe” sufinansiran je iz budžeta Ministarstva za kulturu i informisanje. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove sufinansijera.