Subota, 9. November 2024.
Projekti

Az egyházaskéri Dömösi-ház

28.10.2024.
Centar za informisanje Novi Kneževac

Az Aranka folyó és a valamikori szeged-temesvár vasútvonal mentén fekvő magyar falu Egyházaskér, eredeti nevén Verbicza, a török hódítások idején elnéptelenedett, majd 1789-ben Marczibányi Lőrinc szegedi dohánykertész családokat telepített a vidékre, ugyanis a terület kiváló feltételeket biztosított a dohánytermesztéshez. Ettől az időtől számítódik a település kialakulása. 1848-ig volt a Marczibányi család a település birtokosa. Egyházaskér nevét 1888-ban kapta. A trianoni békeszerződés előtt Torontál vármegye Törökkanizsai járásához tartozott, ma viszont Csóka község önkormányzat egyik (faluja)települése.

Egyházaskéren található a valamikori Dömösi-ház Dömösi György, a XX. század eleje és közepe egyik meghatározó egyházaskéri lakos tulajdona volt, akinek családja nagy mértékben hozzájárult a település és környéke egyházi, illetve kulturális életének fejlődéséhez. A Banaticum Kutatóközpont egyesületnek is otthont adó Dömösi-házban található Egyházaskér kincseit bemutató anyag, mely a település helytörténeti forrásdokumentációját, a lakosság letelepedésének körülményeit, illetve életmódját ismerteti. Emellett a tavaszi fokhagyma termesztéséhez kapcsolódó munkálatok és munkaeszközök tanulmányozására, továbbá a településről szóló szépirodalmi alkotások és a településhez köthető népköltészeti gyűjtések olvasására is lehetőséget nyújt e tér. Az épületben kapott helyet az egyházaskéri dr. Böngyik Árpád Emlékkönyvtár is. Dr. Egyházaskéri Böngyik Árpád  akadémikus egyházaskéri születésű és ezért nevébe foglalta a település nevét. Részt vett Egyházaskér monográfiájának megírásában, gyűjtéseiből megírta a falu történetét.

A Dömösi-ház mint emlékház, megalakulásának ötlete 2018-ban fogalmazódott meg, amikor is a Vajdasági Magyar Értéktár értéknapott tartott Egyházaskéren, melyen részt vettek az arankaközi települések képviselői. Ekkor került bemutatásra az értéktár célja, feladata és a benne rejlő lehetőségek, s már azon a rendezvényen megszületett az egyházaskéri települési értéktár létrehozásának ötlete. Az összegyűlt egyházaskériek elkezdtek gondolkodni azon, hogy mi minendre büszkék településükön, s nemsokára létrejött az a lista, amely aztán a kiállítótér tematikáját biztosította.

A 2018-ban megfogant ötletnek a 2019-ben létrejött Banaticum egyesület nyújtott intézményi hátteret. Az egyesületi forma tette lehetővé, hogy az egyházaskériek pályázni tudjnak a települési értékeik bemutatására, a sikeres pályázat pedig azt eredményezte, hogy 2021-ben már megnyílhatott a települési értékeket bemutató kiállítás a Banaticum egyesület székházában, a Dömösi-házban.

A kiállítótér létrehozása nem előzmény nélküli Egyházaskéren. A kétezres évek elején ugyanis, a települési akkori vezetőinek kezdeményezésére létrejött egy, a helyiek körében etnoházként ismertté vált kiállítótér a település központjában, melynek célja a huszadik század eleji házbelső kialakítása volt. Később pedig tovább folyt a gyűjtés, s azt is mondhatnánk, hogy a helyik már számon tartották a mindenapi használatból kikerült tárgyaikat, de azok egy idő után kevéssé fértek már el az említett gyűjteményben. Valamilyen szinten tehát ezt az űrt igyekezett betöltetni a települési értékeket bemutató kiállítótér, melynek anyaga javarérszt a Dömösi-ház tulajdonosai, vagyis a Fehér család gyűjteményéből került ki és szinte kivétel nélkül egyházaskéri helytörténeti tárgyakat tartalmaz – Fehér Viktor, a Banaticum Kutatóközpont elnöke.

A házban fellelhető legrégibb kiállítási darabok a református imakönyvek, melyek a református imaház lebontását követően kerültek a Fehér család birtokába, ekképp megóvva azokat az enyészettől. Az összegyűjött helytörténeti anyag megóvását, valamint a ház karbantartását családi összefogás, illetve önkéntes, egyesületi munkaakciók keretében, továbbá pályázatok útján igyekszik a lakosság megoldani.

Különféle rendezvényeket szervezünk, melyekbe a helyi lakosságot, illetve a településre látogatókat vonjuk be. Kedvelt események a helyi termékkóstolók és a helyi tánchagyományok tanítására épülő táncházak. A látogatók fele-fele arányban érkeznek itthonról, illetve külföldről, elsősorban Magyarországról. Sajnos egyelőre kevéssé látogatott közösségi térről beszélünk, ami ahhoz is kapcsolódik, hogy az elején járunk a turisztikai kínálat kialakításának – Fehér Viktor, a Banaticum Kutatóközpont elnöke.

 

 

 

 

 

 

 

Projekat je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove sufinansijera.

Oznake: ,

Scroll