Sreda, 11. December 2024.
Projekti

Órás Villa Horgoson

29.11.2024.
Centar za informisanje Novi Kneževac

Horgos Vajdaság legészakibb települése, közigazgatási szempontból Magyarkanizsa községhez tartozik. Közvetlen közelében helyezkedik el Szerbia Magyarország felé vezető legforgalmasabb határátkelője. Horgos és a mellette fekvő Kamarás népszerű fűrdőhelye volt a gazdag szegedi családoknak, akiknek nyaralóik is épültek, ezek a kamarási villák. A Kamarás területén állt, többek között, Brauswetter János szegedi órásmester villája is, amely Magyar Ede műépítész tervei szerint épült szecessziós stílusban az 1890-es években.

Brauswetter János volt a Villa tulajdonosa, egy szegedi származású, Svájcban tanult óragyáros. Számos toronyórát, zsebórát, de egyéb órákat is gyártott az 1890-es években, amikor a Villa is épült. János ismert volt arról, hogy fegyvert is gyártott, vagyis egy önműködő puska feltalálásán dolgozott, amely működési elvvel Európában még akkor nem gyártottak fegyvert. A Villa a család nyaralójaként szolgált, ugyanis Horgos a jómódú szegedieknek nyaralóhelyük, üdülőtelepük volt fürdővel, és ezen kívül még nagyon szép kamarási villák álltak itt Trianon előtt. A Villához tartozó melléképület folytatásában egy pince is rendelkezésükre állt egy hatalmas szőlőskertel együtt, mivel a térség homokos jellegéből adódóan szőlő- és gyümölcstermesztésre volt a legalkalmasabb, és erre a vidékre jellemző volt a kadarka szőlőfajta termesztése. Brauswetter János után fia Brauswetter Ottó vette át a Villát, aki nem vetettem meg sem az italt, sem a nőket. Apja halála után már nem mentek olyan jól a dolgok, mint azelőtt.

Brauswetter Ottónak volt az első autómobilja Szegeden és a korabeli nőkkel furikázott a városban. A Trianon után megváltozott minden. Minden romlásnak indult, leépülés volt, mikor már a határ mind kifejezettebbé vált. Az 50-es években a feleségem édesapja kertészként ott dolgozott a nagyságos asszonynál, Ottó feleségénél, és amikor már az asszony annyira meg volt szorulva, hogy eladta az egészet, akkor a feleségem szülei megvették, annak ellenére, hogy már nagyon rossz állapotban volt az épület. Tulajdonképpen össze sem lehet hasonlítani a mai kinézetét azzal az állapotával, amit mi mint örökséget a feleségemmel átvettünk. Egy romos épület volt és azóta állandóan valamit csináltunk rajta, azért került olyan állapotba, ahogyan ma kinéz – mesélte Halász György, az Órás Villa Polgári Egyesület elnöke.

 

Nagygyörgy Zoltán, helytörténész és Papp György professzor úr, egyetemi tanár kutatásai alapján kiderült, hogy Bartók Béla, zeneszerző, zongoraművész, népdalkutató Horgoson gyűjtött népdalokat. Bartóknak, az akkor 18 éves Szaniszló Matild énekelt, ami azért is érdekes volt, mert fény derült arra, hogy Ő volt Papp György nagyanyja. A fiatal lány több dalt is énekelt, de ezek közül a legismertebb volt a Látod, édesanyám című dal, amely úgy is van bejegyezve, hogy Bartók ítt jegyezte fel először. A felhelyezett emléktáblán is az áll, hogy ez a legismertebb feljegyzett népdal. 2006-ban, amikor a gyűjtés 100. évfordulója volt, az MNT jelezte, vagyis Szöllősy Vágó László és Dudás Károly javasolták, hogy emléktáblát helyezzünk el az épületen e nem mindennapi esemény tiszteletére és ezt minden évben, egy alkalmi műsor keretén belül ünnepeljük meg. Horgosnak ikonává vált nem csak az épület, hanem Bartók itt tartózkodása, ugyanis utcát is neveztek el róla és Bartók Béla Művelődési Egyesület is van. Mi ezt az indítványozást elfogadtuk, mivel nem akartunk itt lakni és kereskedelmi célokra sem felhasználni a villát, csakis közösségi célokra szántuk, arra, hogy a horgosi magyarságnak egy gyülekezőhelye legyen, ahol megünnepeljük a nagyobb eseményeket – mesélte Halász György, az Órás Villa Polgári Egyesület elnöke.

A horgosi Órás Villa nem csak Bartók Béla népdalgyűjtésének évfordulója ünnepi rendezvényének, de sok más szabadtéri rendezvény, illetve csoportos látogatás és kiándulás színhelye is.

 

Azóta is számos csoport látogat el ide, ugyanis a Villa rákerült a magyarkanizsai turisztikai térképre. Jönnek iskolások, nyugdíjas csoportok az országból és Magyarországról is. Van egy, a horgosi származású Szabó Erdélyi Gabriella fesményeiből álló képgalériánk a melléképületben. Ez a melléképület valójában a Bartók-terem, amely 30 fő befogadóképességű, és tulajdonképpen itt szoktuk megvendégelni az ide látogató csoportokat, és ugye elmeséljük nekik Bartók itteni tevékenységét és Horgos szerepét a gyűjtéseiben, amelynek jelentőségét a magyarországi Zenetudományi Intézet is jegyzi – mondta Halász György, az Órás Villa Polgári Egyesület elnöke.

Pályázni is szoktunk, az Órás Villa Polgári Egyesület a pályázatok benyújtója. A pályázati eszközökből újítani nem tudunk, csak rendezvények szervezésére, a művelődési élet fejlesztésére tudjuk költeni. Az idén Magyarország Kormányának támogatásával egy elektromos zongorát sikerült vásárolnunk. A beruházások, vagyis az épület romos állapotból való újjáélesztése önerőből valósult meg, most is van rajta mit csinálni, főleg a belső térben. A melléképületet is nagy részt renováltuk és építettünk is hozzá. Terveink közt szerepel a melléképület, illetve a Bartók-terem folytatásában lévő, több mint 90 m2 pince felújítása is, ahol egy szép nagy termet tudnánk kialakítani – emelte ki Halász György, az Órás Villa Polgári Egyesület elnöke.

Horgos büszkélkedhet ezzel a gyönyörű Villával, amelyhez köthető Bartók Béla munkássága, egy olyan hellyel, ahol nagyon fontosnak tartják, és sokat is tesznek annak érdekében, hogy megőrizzék a magyarság hagyományait, köztük népzenei kincseit.

 

 

 

 

Projekat je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove sufinansijera.

 

 

Oznake: ,

Scroll