Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Tájháza

Orom Vajdaságban, Bácska északkeleti részén található, közigazgatásilag Magyarkanizsa községhez tartozik. Túlnyomórészt magyarok lakta település, ahova a magyarok Felső-Magyarországról és Szeged környékéről települtek ide.
Orom elnevezése a vidék földrajzi jellegzetességeiből, a Telecskai löszplató keleti nyúlványairól ered. A falu akkor vált ismertebbé, amikor 1889-ben felépült a vasútállomás.
Az Oromra látogatókat igen gazdag tartalom várja, mint pl. a szélmalom, a tájház, a vasútállomás és múzeum, a messzelátó és a medence is. Rendezvényekben is bővelkedik a kicsiny falucska, ilyenek az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Malomfesztivál, a Sörfesztivál és az Oromiak Nagy Világtalálkozója, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Tájháza viszont egész évben nyitva tart, így bárki meg tudja tekinteni az év minden szakaszában.
A több mint 70 éve működő oromi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület a NIS (Szerbiai Kőolajipari Társaság) által 2008-ban meghirdetett pályázatnak köszönhetően vásárolt egy közel 100 éves házat. A Tájház fokozatosan szépült és ma egy korhű képet ad a régmúlt mindennapjairól.
– Az egyesület tagjai nagyon szerettek volna egy helyet, ahol a falu értékeit, múltját felidéző tárgyi emlékeket megőrizhették volna egy helyen a jövő számára. Így került sor először a ház megvásárlására, majd a Nis pályázatával teljeskörű felújításra, építkezésre került sor 2008-ban. További támogatásokkal az oromi Helyi közösség, Magyarkanizsa Önkormányzata, donátorok együttműködésével működik – mondta Kádár Judit, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke.
Mivel a Tájház magában – úgy érezték a helyiek – nem elegendő, jött egy ötlet, miszerint Élő Tájház legyen, ahol a múlt és a jelen összekapcsolódik.
– A Tájház tárgyi dolgait a faluban élő polgárok, elhalálozott emberek hozzátartozói adták szeretettel. A Tájházban tiszta szoba és régi használati tárgyak kaptak helyet. A házban lévő régi tárgyak mindegyikéhez kellemes mesék, történetek fűződnek, hiszen valamikor az élő közösségben, a családok életében használati tárgyként voltak jelen. A tárgyakat, az épületet az önkéntesek, fiatalok, idősebbek tartják rendben. Minden évben tavasszal nagytakarítás, meszelés, portalanítás van. Ilyenkor kellemes beszélgetések, mesék, emlékek elevenednek fel – mondta Kádár Judit, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke.
Az Egyesület minden korosztály számára szervez foklalokásokat és társszervezőként is jelen van és a Tájház helyszítéül szolgál különböző rendezvényeknek.
– Foglalkozásokon, néphagyomány órákon, táborok alkalmával, oktatási intézményeink gyermekei, pedagógusai értéket teremthetnek és adhatnak egy közösség számára. A falu hagyományait igyekszünk megőrizni és a jövő nemzedékének továbbadni. A falu közössége, lakossága nem igazán rendelkezik kimondottan oromi hagyományokkal, inkább e vidéken élő hagyományokat visszük, adjuk tovább. Kultúrális programok, hagyományápoló rendezvények, táborok helyszínéül, népzenei találkozók, fesztiválok szervezéséhez, kikapcsolódáshoz igazán méltó helyszín. Igyekszünk a legkisebbektől az idősebb korosztályig mindenkinek felkínálni ezt a szórakozási lehetőséget. Író olvasó találkozók, könyvbemutatók, Szent Márton ünnepe, Népmese nap, Őszi kóstoló, Malomfesztivál kisérő rendezvényei, kenyérsütés, pogácsasütés is zajlik a Tájházban. Együttműködünk minden szervezettel és oktatási intézménnyel, sőt Soroptimist club Szabadka tagjaival is – mesélte Kádár Judit, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke.
Az idén tartották meg az első esküvőt a Tájházban. Csodaszép és egyedi eseményként az Egyesület tagjai a jövőben ezt a területet is továbbfejlesztenék.
– A Tájházat évente több százan látogatják, helyi, községi, országos és határon túli vendégeink is vannak. Nagyon szeretnek itt és dícsérik a szép, rendezett környezetet, ahol pihenhetnek és jól érezhetik magukat a falu csendjét élvezve. Nagy érdeklődés és ígény mutatkozik az ilyen fajta turizmusra – mesélte Kádár Judit, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke.
A Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Tájháza egy olyan turisztikai programként kínálkozik, mint egy állomás ahol nyugodt, tiszta, szép környezetben kikapcsolódhatnak, pihenhetnek és a gasztronómia élvezeteiben is elmerülhetnek az odalátogatók.
Projekat je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove sufinansijera.