Ricze Emlékház Firigyházán

A Törökkanizsa Községhez tartozó, Árpád-kori település, Firigyháza az 1980-as évekig többségében magyarlakta falu volt. Az alig 100 lakost meghaladó kis település közösségmegtartó és hagyományápoló tevékenységét a Törökkanizsáért Egyesület vállalta magára. Az Egyesület 2011 óta folyamatosan bővülő tartalmakkal, rendezvényekkel és beruházásokkal igyekszik eleget tenni e törekvés megvalósításának. Így került sor egy romos parasztház megvásárlására és teljes felújítására, amely a Ricze Emlékház nevet viseli, és többfunkciós épületté alakítva jelképévé vált e kis közösség életének.
A Ricze Emlékház a Törökkanizsáért Egyesület tulajdonában lévő épület, és a Törökkanizsáért Egyesület az Emlékház működtetője. 2011-ben vásárolta meg ezt az épületet az egyesület és néhány évvel később alakult ki maga az Emlékház.
– Mivel ebben az épületben a Ricze család lakott – 1939-ben épült a ház, miután a Tallián Tibor báró tönkrement, ezért a települést, Firigyházát elárverezték és akkor ezen a soron új házak épültek, többek között a Ricze család is ide költözött, illetve itt épített házat – és ezért gondoltuk, hogy az lenne a legjobb, ha az emlékháznak is a család nevét adjuk – mesélte Újhelyi Nándor, az Emlékház gondozója.
A ház megvásárlását megelőzően rendezte meg az Egyesület első alkalommal a Firigyháziak Találkozóját, annak apropójaként, hogy az írásos feljegyzések a települést, Firigyházát 1256-ban említik meg először, tehát 755 éves volt a település. Erre a találkozóra nagyon sok dokumentumot, újságcikkeket, anyakönyvi kivonatokat, régi könyveket, fényképeket, egyházi kegytárgyakat gyűjtöttek össze, és ugye adódott annak a szüksége, hogy ezeket valahol el kell helyezni.
– Amint említettem az épület 1939-ben épült és annó mint minden paraszti ház, két helyiségből áll, a belső tiszta szobából és egy középső szobából. Tulajdonképpen valamikor három helyiségből álltak az ilyen jellegű épületek, itt csak kettő van, majd egy kicsit később, a második világháború után hozzáépítettek még egy részt, egy kis folyosót, illetve egy konyhát is. Ez az épület a mi tájunkra jellemző építészeti stílusban készült, nagyon sok felújítási munkálatot végeztünk el magán az épületen is, illetve az udvaron és tizenév után itt egy elég komoly tárlattal rendelkezünk. Különböző dokumentumok, fényképek, egyházi kegytárgyak is találhatók. Az első helyiségben, amikor belépünk a házba, a Ricze család családi vonatkozású képei vannak elhelyezve, illetve néhány tárgy még, ami magához a családhoz fűződik. Videóanyagokat is sikerült beszerezni, többek között az Újvidéki Televízió Faluműsorának az egyik riportját is, amely még fekete-fehér filmen készült valamikor a 60-as évek végén, valamint a bekötőútnak az átadó ünnepségéről is van egy anyagunk, amely 1982-ben történt – mondta Újhelyi Nándor, az Emlékház gondozója.
Az épület illetve a ház felújításával és fejlesztésével a környezetet is sikerült szebbé tenni, felszerelni, mert nem csak emlékházként működik az objektum, hanem rendezvényközpontként is, és miután a búcsú-napi ünnepséget áthelyezték az udvarba, más rendezvények is itt valósulnak meg, illetve ez az épület ad otthont a már idén harmadik alkalommal megszervezett Udvar-fesztiválnak, és a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület néptánctáborának is. Az Emlékház udvarán állítottak emléktáblát Kuppis Józsefnek, a falu jegyzője és néptanítója, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hadnagya tiszteletére. Popovity Péter falugondnok, amatőr művész pedig Szent Mihály arkangyal szobrával – Firigyháza védőszentjének, vagyis búcsújának ünnepe – ajándékozta meg a közösséget, amely szintén az udvaron áll.
– Ezen túlmenően pedig, ami szintén nagyon fontos, hogy nagyon sok túristát is fogadunk év közben, amikor az időjárási viszonyok ezt megengedik. Egyrészt tehát foglalkozunk a múlttal, emléket állítunk egy olyan településnek, egy olyan közösségnek, amely nem létezik már, hiszen a dokumentumok a 20. század elejéről és közepéről, a 60-70-es évekből származnak és nyílván ugye ez a település már nem létezik, ugyanakkor pedig előre nézünk a jövőbe, hiszen nagyon sok, akár művelődési, de ugyanakkor gasztronómiai, vagy éppen idegenforgalmi rendezvényt is életre hívunk itt az épület, illetve az udvar falai között – mondta Újhelyi Nándor, az Emlékház gondozója.
– Ha arról beszélünk, hogy milyen szerepe van az épületnek a helyi értékeknek a megőrzésében, nagyon sokszor elmondjuk azt, hogy minden egyes kis településen a legkisebb utcából, a legkisebb háznak a padlásán is vannak olyan értékek, amelyekről nem tudunk, viszont fel kell őket tárni és közkinccsé kell tenni, és azt gondolom, hogy ez erre a településre is, erre az emlékházra is vonatkozik, hiszen nagyon sokan erről a faluról nem is tudtak, az elmúlt 15 évben sikerült beemelni a köztudatba és most már sokan tudnak róla és sokan érdeklődéssel kísérik a mi rendezvényeinket. A helyi lakosság érdeklődése és támogatása hatalmas, ezek az eredmények, megvalósítások a helyiek támogatása nélkül nem működhetne. Nagyon sok feladat van az épület, a rendezvények kapcsán, az épület fenntartása, illetve a rendezvények megszervezése kapcsán és ezt közös munka és aktivitás nélkül nem tudnánk megoldani. Nagyon sokan kötődnek ehhez a közösséghez, vagy ehhez a településhez, és nagyon sokan szívesen jönnek segíteni és magukénak érzik ezt a mi sikertörténetünket, ami nagyon jó, hiszen ebben a sikerérzésben, sikerből származó örömben tudunk minannyian osztozni – emelte ki Újhelyi Nándor, az Emlékház gondozója.
Ami az elkövetkező időszak terveit illeti, az Egyesület még nagyobb hangsúlyt szeretne fektetni a helyi értékek bemutatására és a turizmus fejlesztésére.
– Azt látjuk, hogy nagyon nagy érdeklődés van pl. a magyarországi kerékpárosok részéről, nem csak Firigyháza, hanem Törökkanizsa-Firigyháza-Oroszlámos-Majdány-Rábé vonatkozásában. Látjuk azt, hogy van befogadókészség és érdekli az embereket, és azt gondolom, hogy erre kell majd építeni. Ugyanakkor a helyi termékeket is népszerűsíteni kell és mi ezt már csináljuk, hiszen vannak saját készítésű termékeink, amik a Ricze-ház égisze alatt jönnek létre, vannak lekvárok, hagyományosan elkészített szörpök. A hagyományok megőrzése szempontjából szintén fontos, hogy különböző ajándékokat is készítünk, ezek hímzett ajándékok, Házi áldás, különböző hímzett pólók, hímzett törölközők és egyéb tárgyak, ezzel is népszerűsítjük a község, a település, az Emlékház és természetesen a mi közösségünk értékeit. Azon kell majd a jövőben még jobban dolgozni, hogy az idegenforgalom szempontjából minél ismertebbé tegyük nem csak a hagyományos értékeinket, vagy a hagyományokhoz fűződő értékeket, hanem persze a gasztronómiai és az épített örökséget is.
A zenei világ is egy érdekes dolog, hiszen vannak gyűjtések, a 70-es években Firigyházán járt Kónya Sándor, néprajzkutató, aki több népdalt is gyűjtött, ezeket feldolgozta, közkinccsé tette, mi kiállítottuk a különböző kottákat, illetve a fényképeket, a szövegeket az Emlékházban, Varga Anna népdalémekes pedig felénekelte, és így lett teljes a kör. Nem csak Firigyházán, hanem az egész község területén nagyon sok olyan kincs, érték van, amit közkinccsé kell tenni, egy csokorba fogni ezeket és minél jobban és minél erőteljesebben bemutatni, hiszen az idegenforgalomban nagyon nagy lehetőségeink vannak, és lehetnének, nyílván sok évi lemaradást kell bepótolnunk és fel kell, hogy vegyük a versenyt a nagyvárosok, a nagy közösségek turisztikai kínálatával is. Nagyon sokat kell ezen még dolgozni, de természetesen van ebben potenciál – mondta Újhelyi Nándor, az Emlékház gondozója.
A Ricze Emlékház és Firigyháza példája is jól mutatja, hogy legyen bármilyen kicsi egy település, az is hordozhat olyan értékeket és kincseket, amiket érdemes ápolni és megőrizni az utókor számára.
Projekat je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove sufinansijera.